Оксана Забужко: Вони вже дощенту «вижерли» свою країну і тепер лізуть по нашу
  • Чтв, 11/09/2014 - 14:52

Тема участі кліриків УПЦ МП з Донбасу в розпалюванні сепаратистськх настроїв та прямої їхньої допомоги терористам не раз підіймалася у вітчизняних ЗМІ. Днями у нас трапилася нагода обговорити це питання з письменницею Оксаною Забужко. Вона просто розповіла про свою недавню подорож до Святогірської Лаври, а по ходу ще й відповіла на наші запитання. Представляємо читачам розмову на цю чутливу, але цікаву тему.

- Ще восени 2011-го була я в Донецьку на виступі, і ми з чоловіком заїхали до Святогірської Лаври. Ми підійшли до Лаври з дончанами, які супроводжували нас, а на території монастиря нам сказали, що далі можна йти лише з монастирським провідником, послушником, - розповідає Оксана Стефанівна. - Це була категорична умова, тож я вирішила з людської цікавості послухати монастирського екскурсовода. Слухаю я оці сорок хвилин - чистий, бездомішковий «Русский мир», України там взагалі не стояло, про козацький монастир і будівників того чудесного барокового храму - ані згадки, просто махрова російська пропаганда з кісєльовським відливом, деколи взаємовиключні пасажі про «революционеров» та святість Триєдиної Русі. А потім вирішила поставити запитання, абсолютно коректне, просто звернути увагу на логічну суперечність у реченні. Я задала запитання. І тут я побачила що таке НЛП (нейро-лінгвістичне програмування). У цього чувака (не сумніваюся, що ці весну та літо він пробігав з автоматом) була абсолютно клінічна реакція - спершу жах, а тоді агресія. Місцеві дончани смикали мене за рукав та казали: «Оксана, мы просим вас быть осторожной. Вы до конца их не знаете». Тобто вони, місцеві дончани, їх боялися. Я побачила просто ефект від психологічного терору, який влаштовує церква.

- Адепти «Русского мира» маніпулюють найглибшими і найкращими почуттями та намірами...

- Народ приходить по Порятунок, по душевну розраду і тут його «цок-цок, та в лобок, та в мішок», як у казці «Про Котика та Півника». І коли я перепинила цього бідолашного послушника, цілих тридцять секунд у чувака на обличчі був вираз абсолютної паніки, просто повного шоку, як у інсультника. Перелякане обличчя, із виразом повного шоку. Його збили! Вибили з матриці! Сорок секунд по виразу його обличчя було помітно, що у нього все перегоряє всередині під черепом, всі клеми та лампочки, все миготить, а далі він кинувся на мене в атаку. Я спокійно, ще раз повторила своє питання: от Ви сказали ось так, а перед тим ось так, і де ж тут логіка? Після цього він облизав сухі губи, набрав повіртя в груди, повернувся до того місця, з якого я його перебила, і ...повторив весь текст ще раз. Це не смішно, - зауважує Оксана Забужко, почувши мій сміх. - Це означає, що їм дають запам'ятовувати інформацію блоками, бездумно - «заливають прошивку». Це реальне зомбування, психологічно цілком професійне, як гіпноз. Мені казали, що догналіти (новітня секта на Галичині, за деякими джерелами, інспірована ФСБ - авт.) так на Заході України працюють. Теж - цільна прошивка, ніяким апеляціям до логічного аналізу не піддається. Був нещодавно фільм про батальйон «Айдар», і там один із членів нашого батальйону розповідає, як він після визволення пробував розмовляти з сепаратистами з місцевих. І ніби людина починає розмовляти, годинами триває діалог, а потім все, знову повертається до початку, тими самими словами... Той самий механізм прошивки працює і тут. Прошивка не міняється, «структура бреда» не руйнується, як кажуть психіатри. Це люди, які потребують серйозної психологічної допомоги. І в Донбасі це точно робила церква, це робила РПЦ. Коли я подивилася на це наживо, то мені стало недобре.

- Чи не слід ставити питання так: священики, які допомагали сепаратистам, і про це є підтвердження, - повинні або сісти, або залишити країну?

- Так. Той мінімум, який ви мусите вимагати. Але в цілому необхідні серйозні розслідування, які вони там психологічні служби задіяли, як відбувалося зомбування. Дай Бог, щоб все вийшло назовні.

Лана Самохвалова, Київ


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць