Папа Франциск: Ембріони – не товар
  • Чтв, 28/01/2016 - 21:59

Шанувати людські істоти, насамперед, найслабші, щоб наука ніколи не зловживала людиною. Такий заклик пролунав з уст Папи Франциска у четвер, 28 січня 2016 р., під час зустрічі з італійським Національним Комітетом Біоетики. Святіший Отець, зокрема, наголосив на тому, що до людських ембріонів ніколи не можна ставитися, як до розхідного матеріалу, а застосування біотехнологій не повинно керуватися комерційними цілями.

Метою є служити людині, а не послуговуватися людиною, як засобом. Глава Католицької Церкви підкреслив, що вона підтримує ті суспільні сили, які «шукають істину й добро в складних загальнолюдських та моральних питаннях». І хоч відомо, наскільки «Церква є чутливою до моральних питань», не завжди зрозумілим є те, що вона «не вимагає якогось привілею» у цій сфері.

«По-суті, мова йде про те, – пояснив Святіший Отець, – щоб служити людині, цілій людині і всім людям, з особливою увагою та дбанням про найслабших і тих, що перебувають в невигідних умовах, зазнаючи труднощів у тому, щоби донести свій голос, або ще чи вже не можуть його донести. На цьому полі церковна і громадська спільноти перетинаються і покликані співпрацювати, згідно з відповідними відмінними компетентностями».

Папа відзначив старання Комітету на захист «цілісності людської істоти» та її здоров’я «від зачаття до природної смерті», сприймаючи особу в її особливостях «завжди, як мету, і ніколи, як засіб». «Цей моральний принцип є фундаментальним також й утому, що стосується застосування біотехнологій у медичній сфері, які ніколи не можна застосовувати зі шкодою для людської гідності, як також вони не повинні керуватися виключно виробничими й комерційними завданнями», – додав він.

Святіший Отець пригадав, що біоетика народилася «щоб співставляти шляхом критичного зусилля рації та умови, яких вимагає гідність людської особи, з поступом наук та біологічних і медичних технологій», які у своєму пришвидшеному темпі можуть втратити будь-які орієнтири, «крім корисності й прибутку». Таке дослідження «складних біоетичних проблем» не є легким і не завжди «швидко досягає гармонійних висновків», вимагаючи «покори та реалізму», не боячись «співставлення з різними позиціями». Однак, «свідчення, дане істині, робить вклад у розвиток громадянського сумління».

Розглядаючи різні завдання, які стоять перед Комітетом, Папа також вказав на необхідність вивчення причин знищення довкілля, висловивши сподівання, що вдасться «сформувати напрямні лінії у сферах, які стосуються біотехнологічних наук, щоб стимулювати заходи для збереження, охорони й дбання про довкілля», що потрібно також «для захисту майбутніх поколінь».

Святіший Отець не оминув увагою проблем, які стосуються інвалідності та маргіналізації слабких людей у суспільстві, «яке спрямоване на конкурентність та пришвидшення поступу». «Виклик полягає у тому, щоби протистояти культурі відходів, яка має численні обличчя, між якими – ставлення до людських ембріонів, як до розхідного матеріалу; подібного зазнають також хворі та похилі віком, що наближаються до смерті», – зауважив Папа, заохотивши спеціалістів у сфері біоетики також докладати дедалі більше зусиль на міжнародному рівні для гармонізації «правил біологічної та медичної діяльності, щоб вони були спроможними визнавати цінності та фундаментальні права».


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць