Папа: Поставити в центрі права людини, навіть прямуючи проти течії
  • Втр, 11/12/2018 - 09:41

У Всесвітній день прав людини Папа закликає всіх, на кому лежить інституційна відповідальність, ставити в центрі діяльності права людини.

Кожен, відповідно за займаного становища, повинен робити свій внесок у пошану фундаментальних прав кожної людської особи, зокрема, отих «невидимих». На цьому наголошує Святіший Отець у своєму посланні до учасників Міжнародної конференції на тему «Права людини в сучасному світі: здобутки, упущення, заперечування», яка 10 та 11 грудня 2018 р. відбувається в Папському Григоріянському Університеті в контексті 70-річчя Загальної Декларації Прав Людини, прийнятої Генеральною Асамблеєю ООН, та 25-річчя Віденської декларації й програми дій щодо поширення прав людини у світі.

Організаторами заходу, що зібрав дипломатів, представників структур ООН та Ради Європи, єпископатів, академічних установ і громадських організацій, є згаданий університет та Дикастерія сприяння цілісному розвиткові людини. Відкриваючи праці конференції, кардинал Петер Турксон, Префект Дикастерії, зачитав послання від Папи Франциска.

Необхідність призадуми над основами

Глава Католицької Церкви пише, що в рік, коли відзначаються важливі річниці згаданих «міжнародних юридичних інструментів», здається слушними «поглиблені роздуми над основою та дотриманням прав людини в сучасному світі». Плодом цих роздумів повинно стати «оновлене заанґажування на користь захисту людської гідності», звертаючи особливу увагу на найуразливіших.

«У дійсності, – зазначає Папа, – уважно спостерігаючи за нашими сучасними суспільствами, можемо зустріти численні протиріччя, що спонукають запитувати себе, чи дійсно однакова гідність людей, урочисто проголошена 70 років тому, визнана, шанована, захищена та підтримувана в кожних обставинах. У світі досі існують численні форми несправедливості, підживлювані редукційними антропологічними баченням та економічною моделлю, що ґрунтується на прибуткові, яка не вагається, визискуючи, викидаючи немов непотріб чи навіть вбиваючи людину».

Багатогранний контекст порушення прав людини

Глава Католицької Церкви підкреслив, шо в той час, як частина людства живе в розкоші, інша бачить розтоптаною та зневаженою свою гідність, а права – ігнорованими чи порушуваними. Це й діти, яким заперечено право прийти на світ; ті, кому бракує засобів, незамінних для гідного життя; несправедливо позбавлені праці, змушені працювати як невільники; ув’язнені в нелюдяних умовах і жертви тортур, тощо…

«Моя думка, – веде далі Святіший Отець, – лине також до всіх тих, які живуть в атмосфері, опанованій підозрами та зневагою, що стають об’єктами нетерпимості, дискримінації та насильства через расову, етнічну, національну чи релігійну приналежність. Не можу, врешті, не згадати тих, які зазнають численних порушень своїх фундаментальних прав у трагічному контексті збройних конфліктів, у той час як контрабандисти смерті безсоромно збагачуються ціною крові своїх братів і сестер».

На кожному лежить відповідальність

За словами Папи, перед обличчям цих явищ усі ми покликані до відповідальності. Адже коли фундаментальні права порушуються або гарантовані лише окремим групам, чиниться несправедливість, яка, в свою чергу, підживлює конфлікти із серйозними наслідками як всередині держав, так і в стосунках між ними.

«Кожен, отже, покликаний, відповідно до особливостей займаного становища, рішуче та сміливо робити свій внесок у пошану фундаментальних прав кожної людини, особливо, тих “невидимих”», – нагадує Святіший Отець, зазначаючи, що ця «вимога справедливості та солідарності» набирає окремого значення для християн, яких «саме ж Євангеліє запрошує звернути свій погляд на найменших між братами й сестрами».

«При цій нагоді прагну звернутися із палким закликом до всіх тих, на кому лежить відповідальність в інституційній сфері, просячи поставити права людини в центрі всіх політик, включаючи ті, що стосуються співпраці й розвитку, навіть якщо це означатиме прямувати проти течії», – додає Папа.


Паломництво Святими місцями

Добровільний внесок
вкажіть суму пожертви

  грн/місяць