У Львові відкрили унікальну виставку особистих речей Патріарха Йосифа (Сліпого)
  • Чтв, 12/05/2022 - 17:50

Сьогодні, 12 травня 2022 року у Львівському музеї історії релігії відкрили виставку до 130-річчя Патріарха Йосифа Сліпого. Зазначимо, що 2022 рік присвячений постаті Патріарха.

Серед тих, хто презентував виставку був зокрема отець Севастіян Дмитрух, керівник музею Митрополита Андрея у Львові. Священнослужитель наголосив, що з огляду на події, які відбуваються, постать Патріарха Йосифа актуалізується дуже потужно у нашому буремному сьогоденні.

“Те, що ми нині  переживаємо, він це пережив, починаючи від 1944 року і дослівно, як він писав у своєму “Заповіті”, він був засланий аж “до краю землі”.  Бачимо не минуло дуже багато часу, і Україна знову має ту саму ситуацію. Ще не  загоїлися рани від Першої та Другої світових воєн і знову наш народ переживає лихоліття. Він жив для нас, для Церкви, для України. Жив і творив”.

Долучився до відкриття виставки і Синкел у справах монашества Львівської Архиєпархії УГКЦ, єромонах Юстин (Бойко):

“Мені пощастило у Римі бути 15 років,знати людей,  які працювали із Патріархом Йосифом Сліпим. За той час, я мав нагоду чути їхні думки про нього.  У складних істричних обставинах, Патріарх Йосиф мав відвагу взяти на себе хрест. Тепер у воєнний час відчуваємо як важко нести хрести.  Патріарх Йосиф мав свої хрести вже і після повернення до Риму.   Розповідають про Йосифа Сліпого, що він не любив фотографуватися і майже неможливо знайти світлин, де він посміхається. Також він не любив ділитися своїми спогадами. Пригадую, Владика Хома розповідав нам про те, що Патріарх Йосиф Сліпий любив мріяти. Мріяв про те якою буде Україна та Українська Церква, коли здобуде Незалежність.  Він друкував молитовники, книжки, університети творив. Відтак кілька складів були заповнені молитовниками “Прийдіте поклонімся”. І тільки коли Україна стала Незалежною, всі зрозуміли,яка то була людина, пророк. Він передбачив, що буде така велика потреба у книгах. Хочу висловити вдячність усім людям, які організували цю виставку”.

 

Експозиція виставки побудована за хронологією і розкриває три різні періоди життя Йосифа Сліпого – період від народження і до моменту його канонічного вступу на митрополичий престол Української греко-католицької церкви, вісімнадцятирічний період ув’язнення і заслання у сибірські табори, діаспоринй період.

Перший розділ побудований на основі архівних документів як з фондів Музею, так і з колекції Центрального історичного архіву у Львові (далі – ЦДІАЛ). Це світлини про дитячі й юнацькі роки Йосифа Сліпого, богословські студії в Інсбруці (Австрія) й Римі (Італія), працю на посаді ректора Львівської духовної семінарії і Львівської богословської академії, священичі й митрополичі свячення, випробування Першої і Другої світових воєн.

З фондової збірки Музею предсталено книги з приватної бібліотеки Митрополита, його екслібрис (авторство Святослава Гординського), видання Богословської академії, документи з особистим підписом Йосифа Сліпого, чернетку праці «Головні правила сучасного душпастирства», портрети (автор Євген Безніско), інші речі. Комплекс світлин для експонування надав Тарас Завадовський.

«Сила духу проти насильства» – назва другого розділу виставки, яку експонують у внутрішньому дворику. Це банерна виставка про вісімнадцятирічний період ув’язнення Йосифа Сліпого у таборах Сибіру (Сиблаг, Воркутлаг), Мордовії (Дубравлаг), Красноярського краю, вбивчі періоди етапування. Побудована вона на основі документів, які надали з архіву СБУ.

Третій тематичний блок виставки розміщено у колишній кухні Домініканського монастиря. Це експонати, які відображають життя і діяльність Митрополита після звільнення з радянських концтаборів, так званий «діаспорний» період.

Окрім унікальної колекції світлин та особистих речей Йосифа Сліпого, які надав Інститут історії церкви УКУ (мітра, омофор, параман, чорний светр, служебник), відвідувач побачить оригінальний кардинальський капелюх з Ватикану. 

Вперше в історії виставлять листування Йосифа Сліпого з ректоратом Українського технічно-господарського інституту (Мюнхен, Німеччина), яке зберігають у Науковій бібліотеці Національного університету «Києво-Могилянської академії».

Деякі експонати розповідають про роль Папи римського Івана XXIII у звільнені Йосифа Сліпого, участь у II Ватиканському соборі, відвідини українських парафій на всіх континентах світу, заснування Українського католицького університету імені святого Климента, будівництво в Римі собору Святої Софії, пам’ятника Тарасові Шевченку, тощо.

Цікавими є документи, пов’язані з перепохованням Йосифа Сліпого з приватної колекції Романа Гери, які, після завершення виставки, він подарує Музеєві; а також конверти, листівки, пам’ятні стрічки тощо.

Організатори виставки: Львівський музей історії релігії (Олександра Киричук – заступниця директора з наукової роботи, Наталія Матлашенко, Руслана Бубряк – завідувачки відділів), за участю Інституту історії церкви УКУ, ЦДІАЛ, Львівського історичного музею, Музею етнографії та художнього промислу, а також дослідника Тараса Завадовського.