Американські археологи заявили про виявлення біблійних міст Содому і Гоморри
  • Чтв, 08/10/2015 - 20:33

Група археологів Південно-Західного університету Трініті (Нью-Мексико) оголосила про знахідку руїн древніх біблійних міст Содому і Гоморри, повідомляє Christian Today.

Керівник дослідницького проекту професор Стів Коллінз (Steve Collins) заявив, що такий висновок був зроблений після серйозних досліджень протягом 10 років на місці розкопок руїн у Телль-ель-Хаммаме.

«Знайдені нами руїни стародавнього комплексу Бронзового століття є руїнами великого міста-держави, яке було невідоме вченим до початку нашого проекту», - цитує С. Коллінза видання.

«Археологічна група виявили справжню "золоту жилу" із стародавніх монументальних споруд і артефактів», - уточнив він.

Професор вважає, що порівняння цих руїн із залишками інших стародавніх міст поблизу дозволяє говорити про максимальний збіг по ряду критеріїв, відомих про Содом по тексту Біблії.

Земля п'яти міст

Згідно з Біблією, за часів Авраама Содом був квітучим і багатим містом, але, оскільки жителі «були дуже злі та грішні» (Бут. 13:13), то «Господь зіслав на Содом та Гомору дощ із сірки й вогню Господнього з неба, 25 і винищив ті міста й усю долину та й усіх мешканців цих міст із тим, що росло на землі. » (Бут. 19: 24-25).

Біблія оповідає про загибель не двох, а чотирьох з п'яти міст, що розташовувалися в районі Мертвого моря в кінці XVIII століття до Р.Х. П'ять міст-держав Содом, Гомора, Адма, Севоїм і Бела (Сигор) утворювали коаліцію, яка перебувала під владою союзу чотирьох царів Месопотамії, які жорстоко карали своїх васалів за несплату данини.

У Торі сказано, що гріх Содому і Гомори полягав у тому, що вони морили своїх злиденних голодом, вершили неправедний суд і відмовляли подорожнім в гостинності.

Про це ж йдеться у пророка Єзекиїла: «Ось який був злочин Содому, сестри твоєї: гординя, ненажерливість, безжурне ледарство. Такі були її злочини та її дочок. Бідному й злиденному вони не помагали.» (16:49).

У Біблії говориться про те, що гнів Господній був викликаний гріхами жителів цих міст. Бог оголосив Аврааму, що Содом буде знищений, після молитви Авраама Господь обіцяє не винищувати міста, якщо в ньому знайдеться десять праведників. Праведників не знайшлося, і після порятунку ангелами сім'ї праведного Лота міста були знищені вогнем з неба.

Вираз «содом» («Содом і Гомора») сьогодні алегорично означає місце розпусти, де зневажаються моральні підвалини суспільства.

Пошуки біблійного «міста гріха»

Згідно з Біблією, місце, де розташовувалися колись Содом, Гомора й інші три міста, було схоже на райський сад. Інформація про це викликала скептицизм вчених, яким відоміо землі, прилеглі до Мертвого моря, на яких не було життя, і про те, що Месопотамія і Йорданська долина не мали шляхів сполучень.

На початку 1920-х років відомий археолог Нельсон Глюк виявив сліди стародавньої дороги, що зв'язувала Месопотамію і Мертве море. Потім згадка про цю дорогу була знайдена в текстах глиняних табличок з Марі.

Вперше припущення про «спадщину» біблійного Содому було висловлено про знахідку в містечку Баб-ед-Дра (Bab edh-Dhra). У 1960 році на південь від Баб-ед-Дра археологи знайшли стародавнє кладовище, що складається з півмільйона могил. Ця знахідка дозволила зробити висновок про розташування поблизу міста з високорозвиненою культурою.

Знайдені в окрузі 3000000 глиняних черепків давнього посуду із залишками пшениці, жита, фініків, слив, персиків, винограду, інжиру, фісташок, мигдалю, оливок та інших плодів дозволили визначити, що в бронзовому столітті в цих місцях був справжній райський сад.

Ще один доказ, що виявлені міста є тими самими, про які говорить Біблія, дослідники побачили в середньовічній мозаїці, виявленій в 1896 році при будівництві на руїнах старої візантійської церкви грецького православного монастиря святого Георгія, розташованого в місті Мадаба в Йорданії.

Мозаїка, відома як «карта з Мадаби», являє собою викладену з мільйонів кольорових камінців гігантську карту Святої землі площею 93 квадратних метра. До наших днів збереглося 25% цієї мозаїки, але в серед іншого на ній зображене і якесь місто, під яким стоїть підпис: «Бела, вона ж Сигор». Місцезнаходження Бели на карті точно збігається з Сафі - одним з п'яти виявлених в районі Мертвого моря загиблих міст.

Гіпотеза про те, що Содом і Гомора існували не на західному (ізраїльському), а на східному (йорданському) узбережжі Мертвого моря, була висунута американськими вченими в 90-х роках XX століття.

Згідно з прийнятою більшістю вчених гіпотезою, біблійний Содом розташовувався на південно-західному узбережжі Мертвого моря.

Дослідження останніх десятиліть

Протягом 1965-1967 і 1973-1979 років було проведено п'ять експедицій, в результаті яких розташування Содому так і не було визначено.

У 2000 році була проведена британська археологічна експедиція під керівництвом вченого Майкла Сандерса. Її учасники вважають, що зуміли визначити максимально точні координати руїн Содому на дні Мертвого моря. Пошук вівся в північно-східній акваторії, що повністю спростувало теорію, яка спирається на Біблію, що Содом був на південному краю Мертвого моря. Відкриття британських учених грунтувалося на фотоматеріалах американського аерокосмічного агентства NASA, яке зафіксувало аномалії на дні Мертвого моря біля берегів Йорданії.

У грудні 2010 року російська компанія отримала дозвіл влади Хашимітського королівства на проведення геологорозвідувальних робіт в районі, визначеному як можливе місцезнаходження Содому і Гоморри. Воно розташовувалося в околицях древнього міста Баб-ед-Дра, де, згідно фотозйомці NASA, можливо, були сконцентровані руїни. Після цього в 2012 році була організована спільна російсько-йорданська археологічна експедиція. Російська компанія була обрана для проекту з причини стійкості її глибоководного обладнання у вкрай солоній воді Мертвого моря.

З приводу причин загибелі міст вчені в різний час висували різні версії загибелі - від землетрусу до падіння великого метеорита.