Археологи довели історичність держави царя Давида
  • Пон, 22/12/2014 - 20:49

Археологи знайшли вагомий доказ того, що царі Давид і Соломон були реальними історичними персонажами і правили Ізраїльським царством саме в IX-X століттях до Р.Х. (згідно традиційної біблійної хронології). На схід від Гази вчені розкопали шість глиняних печаток, які свідчать про існування держави в цьому регіоні. Результати розкопок представлені в журналі близькосхідних археологій, а коротко про них повідомляє Daily Mail.

Булли (відбитки на глині) знайшли в Хірбет-Сумейлі, на схід від Гази (південь Ізраїлю). За словами професора Джиммі Хардіна, ці об'єкти виконували ту ж функцію, що і воскові печатки - а саме використовувалися для того, щоб скріплювати офіційну кореспонденцію. На одній з булл зберігся отвір, крізь який пропускали шнурок. Виявлення печаток в такому маргінальному районі вказує на те, що ця територія перебувала в зоні впливу державного утворення. Більш того, це єдині відомі науці булли, що датуються X століттям до Р.Х.

В Єрусалимі знайшли стіну, яку міг би побудувати цар Соломон.

«Багато хто не вірить, що в ранньому залізному столітті тут могли існувати держави. Але сам факт того, що на периферійній сільській території ми знайшли печатки, якими скріплювали грамоти, вказує на певний рівень адміністративної організації», - заявив Хардін. Археологи спеціально обрали для розкопок віддалений район: їх цікавили прикордонні контакти між Юдеєю і філістимлянами.

Історичність царя Давида, так само як і історичність єдиного Ізраїльського царства, є предметом дискусій. Сформована в 1980-х роках школа біблійного мінімалізму розглядає текст про Давида, Соломона і єдиної ізраїльської монархії як ідеологічну конструкцію, створену в священичих колах за часів Ездри і Неємії (VI століття до Р.Х,). З точки зору цієї школи, Давид так само реальний, як король Артур. Деякі вчені вважають Давида і Соломона історичними постатями, проте не царями величезних держав, а лідерами дрібних князівств.

Одним з аргументів на користь існування Давида є напис на стелі з Тель-Дан (IX-VIII століття до нашої ери). Стела з написом арамейською мовою поставлена в місті Дан одним з царів Арама на честь перемоги над царем Ізраїлю. У тексті стели згадується дім  Давида.