Архиєпископ Ріно Фізікелла: Святий Рік – нагода для відкриття надії
  • Нед, 12/05/2024 - 15:53
У інтерв’ю для ватиканських медіа, Пропрефект Дикастерії в справах євангелізації розповів про значення Святого Року 2025 та його істотні виміри.

У четвер, 9 травня 2024 р., в урочистість Вознесіння Господнього відбулось зачитування булли проголошення Святого Року 2025 «Spes non confundit». Папа Франциск вручив примірники документа архипресвітерам Папських базилік Риму, очільникам Дикастерій у справах євангелізації, у справах єпископів та Східних Церков, які представляли єпископів світу, а також регентові Префектури Папського Дому монсеньйорові Леонардо Сапієнці як деканові апостольських протонотаріїв, який зачитав деякі найважливіші уривки. Від відкриття 24 грудня Святих Дверей у базиліці святого Петра, і до їх закриття 6 січня 2026 року Рим, місто святих апостолів Петра і Павла, очікує прийняти 32 мільйони людей. У інтерв’ю для «Vatican News» архиєпископ Ріно Фізікелла, Пропрефект Дикастерії в справах євангелізації, що очолює відділ з фундаментальних питань євангелізації в світі, відповідальний за організацію заходів з нагоди Ювілею, наголошує на важливості паломництва у Святий Рік, яке пов’язане із досвідом милосердя і прощення.

Пройти великий шлях прощення

Архиєпископ Фізікелла пригадав про особливості зародження у 1300 році за понтифікату Папи Боніфатія VIII першого Ювілейного Року в Католицькій Церкві. «Ювілей з'явився завдяки народному рухові, а не тому, що Папа прагнув ювілею, і ми маємо документи, які це засвідчують», – підкреслив він, додаючи, що Ювілей – «це спільна мандрівка всього Божого люду, яка спрямована на звіщення Христа». За його словами, Святий Рік від 1300 року аж до сьогодні зберігає свої істотні характеристики, які торкаються досвіду Божого милосердя і прощення. «Ми живемо в культурі, яка мало говорить про прощення і дедалі частіше трапляються випадки кривд, ненависті, тому зіткнувшись із формами насильства, людина дедалі більше замикається в собі, тимчасом завдяки Ювілею вона знаходить можливість з новою силою пройти великий шлях прощення», – зауважує Пропрефект Дикастерії в справах євангелізації. Він переконаний, що прощення пов’язане з любов’ю, є її плодом, адже той, хто любить, той прощає, хто ж не любить, той не здатен прощати, а хто не прощає, той не здатен любити.

Терпеливість у світлі надії

Інше запитання стосувалося теми Святого Року 2025 – «Паломники надії». Архиєпископ Фізікелла зазначив, що сьогоднішній світ має потребу в надії. «Надія – це велике забуте слово в нашій християнській проповіді. Ми завжди говоримо про віру і любов, але ніколи не говоримо про надію. Але саме надія є тим змістовим наповненням, якого сьогодні найбільше потребує світ», – зауважив він. Йдеться не тільки про контекст насильства, але й про погляд в майбутнє. «Хто б наважився дивитися в майбутнє, не маючи надії? Надія належить до основних етапів нашого життя», – сказав він, додаючи, що християнська надія базується на особі Ісуса Христа, звіщенні Його воскресіння.

Крім того, Папа Франциск у буллі проголошення Святого Року 2025 закликає в світлі надії до терпеливості. У цьому контексті, Пропрефект Дикастерії в справах євангелізації зазначив, що це слово є особливо важливим в епоху цифрової культури, яка характеризується бажанням мати все і відразу. «Терпеливість, про яку згадує Папа, має глибокий біблійний зміст. Терпеливість не означає терпіти чи зносити терпіння, терпеливість в біблійному значенні означає мати відвагу дивитися ситуації у вічі, а отже – вміти чекати. Надія говорить про очікування, і тому очікування також вимагає від кожного з нас терпеливості, тобто стійкості, з якою ми сприймаємо плин часу, але не втрачаємо впевненості в дарованій нам надії», – зауважив архиєпископ Фізікелла.

Паломництво як відкриття сенсу

Торкаючись аспекту паломництва, Пропрефект Дикастерії в справах євангелізації зауважив, що паломництво належить до життя Церкви, є іконою життя кожної людини. «Ми часто є скитальцями, тобто йдемо, але не маємо пункту призначення, і саме це відрізняє від паломника. Паломник має перед собою пункт призначення, і його життя не може бути життям скитальця, який не має напрямку і сенсу. Життя повинно мати сенс, воно повинно мати напрямок, саме тому воно стає паломництвом», – підкреслив архиєпископ Фізікелла. Він додав, що ювілейне паломництво до Риму охоплює також аспект паломництва до гробниць апостолів Петра і Павла, сприяючи утвердженню християн у вірі. «Паломництво дійсно може стати інструментом для роздумів над нашим існуванням, поверненням до себе і розуміння того, що ми справді потребуємо Господа Ісуса», – підсумував Пропрефект Дикастерії в справах євангелізації.