Кардинал Черні: розширити врегульовані канали, щоб замінити небезпечні маршрути
  • Пон, 25/09/2023 - 14:58
Проповідуючи під час Святої Меси з нагоди Всесвітнього дня мігранта і біженця, яку він очолив у Марселі наприкінці «Середземноморських зустрічей», Префект Дикастерії служіння цілісному людському розвиткові закликав долати упередження, наголошуючи на тому, що міграція причиняється до будування багатокультурних суспільств, де розмаїття стає збагаченням.

«Розширити легальні канали міграції» і дати можливість стати «повноправними громадянами». Із таким закликом з міста Марселя, де завершилися «Середземноморські зустрічі», в яких також брав участь Папа Франциск, звернувся кардинал Майкл Черні, Префект Дикастерії служіння цілісному людському розвиткові, проповідуючи під час Святої Меси, яку він в неділю, 24 вересня 2023 р., очолив з нагоди Всесвітнього дня мігранта і біженця. Богослужіння відбулося в базиліці «Нотр-Дам-де-ля Ґард», де минулої п’ятниці Папа зустрічався із місцевим духовенством, і де, біля розташованого поруч пам’ятного знаку, віддав шану загиблим у морі.

Поєднання солідарності та справедливості

Коментуючи Христову причту про господаря, який протягом дня наймав робітників у свій виноградник, проповідник вказав і на великодушність Господа до тих, хто не мав можливості розпочати працю від самого ранку, і на те, як Ісус вводить «нову вражаючу логіку», що «поєднує справедливість із солідарністю та перевертає порядок пріоритетів, визнаних на суспільному рівні». «Йдеться про логіку, – сказав він, – яка виходить за межі нашого розуміння людських стосунків». «Для сьогоднішніх робітників шлях до виноградника часто не такий простий, як для тих, про яких ідеться в притчі. Так звані "подорожі надії" пов'язані з різними труднощами: пастки, експлуатація, зловживання, насильство... А дехто навіть втрачає життя! Але навіть посеред пустелі чи серед загрозливих хвиль важливість мети дає сили прямувати далі, бо всіх об'єднує одна надія: мати можливість забезпечити гідне життя для себе і своїх родин», – сказав кардинал Черні, вказуючи на проблеми, пов’язані з середземноморською міграцією.

Взаємне збагачення

То що означає в сучасному міграційному контексті «поставити останніх першими», як це чинить господар виноградника? За словами очільника ватиканського відомства, відповідального за соціальні питання, йдеться про те, «щоби взяти на себе деякі невідкладні особисті й колективні зобов’язання». «Ось чому, – стверджує він, – повинні бути двері, в які можна постукати, повинні бути розширені регулярні канали міграції, а людям має бути надана можливість стати "повноправними громадянами"». Це замінило б «дорогі і небезпечні маршрути, які сьогодні для багатьох здаються єдиною можливістю». Бо міграційне явище «не є миттєвою надзвичайною ситуацією», а «фактором нашого часу», що вимагає далекоглядних вирішень, «поєднуючи справедливість із солідарністю».

Звичайно, визнає проповідник, це «вимагає жертовності, тому що ми повинні позбавити себе чогось, щоб кожен міг мати те, що йому потрібно», але для кожного християнина існує впевненість у тому, «що Господь ніколи не дозволить нам відчувати брак того, чого ми справді потребуємо». Водночас, міграція є даром і допомагає будувати «мультикультурні суспільства, де різноманітність стає можливістю збагачення для всіх». «На жаль, упередження і страхи не дозволяють скористатися цією можливістю і породжують маргіналізацію та виключення», – підкреслив кардинал Черні.