Папа на COP28: об’єднаймо зусилля, щоб перейти з ночі знищення до світанку
  • Суб, 02/12/2023 - 14:49

Державний Секретар Святого Престолу зачитав промову Папи Франциска, яку той готував на 28-му Конференцію сторін рамкової конвенції ООН зі змін клімату, що відбувається в Дубаї.

«Нехай же 2024 рік стане поворотним моментом», – таким побажанням, супроводжуваним закликом відкинути поділи та об’єднати зусилля, завершується промова, яку Папа Франциск повинен був виголосити перед учасниками 28-ї Конференції сторін рамкової конвенції ООН зі змін клімату (COP28), що від 30 листопада до 12 грудня 2023 р. відбувається в Дубаї в ОАЕ. Через стан здоров’я Святіший Отець був змушений скасувати свою подорож, заплановану на перші дні грудня, тож у суботу, 2 грудня, його промову зачитав кардинал П’єтро Паролін, Державний Секретар Святого Престолу, який очолює ватиканську делегацію на цьому міжнародному заході.

Ставкою є майбутнє

Папа Франциск, насамперед, зазначає, що хоч не може бути присутнім фізично, то єднається з учасниками духовно, бо «час підганяє». «Я з вами, бо зараз, як ніколи раніше, майбутнє всіх залежить від теперішнього, яке ми обираємо. Я з вами, бо нищення створіння – це злочин проти Бога, не лише особистий гріх, але й структурний, який виливається на людину, особливо на найслабших, серйозна небезпека, яка нависає над кожним і загрожує розв'язати конфлікт між поколіннями», – наголошує Глава Католицької Церкви, вказуючи на те, що ми покликані відповісти на запитання: чи трудимося задля культури життя, а чи культури смерті?

Визнати обмеження

Святіший Отець, вказуючи на те, що теперішні кліматичні зміни походять із нагрівання планети, спричиненого збільшенням парникових газів, викликаним людською діяльністю, звертає увагу на те, що «прагнення виробляти і володіти перетворилося на одержимість і призвело до безмежної жадібності, яка зробила довкілля об'єктом невпинної експлуатації». Тож «клімат, який збожеволів», є попередженням, щоби припинити це «марення всемогутності». «Повернімося до смиренного і відважного визнання нашої обмеженості як єдиного способу жити в повноті», – закликає він.

Покликані діяти разом

Перешкодою на цій дорозі, за словами Папи, є «поділи, що існують між нами». Однак, як наголошує він, настільки взаємопов’язаний світ як сьогоднішній не може ставати заручником того, що країни віддають перевагу власним національним інтересам понад глобальне загальне благо. «Ми є свідками жорстких, якщо не сказати негнучких позицій, які прагнуть захистити власні доходи та доходи своїх компаній, іноді виправдовуючись тим, що інші зробили в минулому, з періодичним перекладанням вини на інших», – зазначає Святіший Отець, нагадуючи, що завдання, яке стоїть перед нами, стосується не в вчорашнього, а завтрашнього дня, який, «хочемо ми того чи ні, буде належати всім або не буде належати нікому».

Це не провина вбогих

Глава Католицької Церкви висловлює обурення спробам «перекласти провину на численних убогих і на рівень народжуваності». «Це не провина бідних, адже майже половина населення планети, ота найзлиденніша, відповідальна лише за 10% світових викидів забруднюючих речовин, в той час як розрив між небагатьма заможними та численними знедоленими ще ніколи не був таким бездонним», – підкреслює він, додаючи, що вбогі, насправді, є жертвами того, що відбувається.

«А народжуваність – це не проблема, а ресурс: вона не проти життя, а для життя, тоді як певні ідеологічні та утилітарні моделі, які в оксамитових рукавичках нав'язуються сім'ям і населенню, є справжньою колонізацією», – наголошує Святіший Отець, також звертаючи увагу на те, що потрібно запобігти ускладненню розвитку бідних країн, і так обтяжених величезними боргами, а зосередити увагу на впливові небагатьох країн, «відповідальних за екологічний борг перед іншими, що викликає занепокоєння».

Вихід через багатосторонність

«Пані та панове, дозвольте мені звернутися до вас від імені спільного дому, в якому ми живемо, як брати і сестри, і поставити запитання: який вихід? Ним є шлях, яким ви прямуєте цими днями: шлях спільності, багатосторонність», – веде далі Святіший Отець, називаючи тривожним той факт, що «перегрівання планети супроводжується загальним охолодженням багатосторонності», зростанням зневіри в міжнародній спільноті. «Це стосується як піклування про створіння, так і миру: вони є найбільш нагальними питаннями і пов'язані між собою. Скільки енергії людство витрачає на численні війни, що тривають, як та, що в Ізраїлі та Палестині, в Україні та в багатьох регіонах світу: конфлікти, які не вирішують проблем, а лише збільшують їх! Скільки ресурсів витрачається на озброєння, яке нищить життя і руйнує спільний дім!» – наголошує він, повторюючи пропозицію: з грошей, які витрачаються на зброю та військові видатки, створити світовий фонд для того, щоб нарешті викорінити голод, підтримувати сталий розвиток найбідніших країн, протидіючи кліматичним змінам.

«Завдання цього покоління – дослухатися до народів, молоді та дітей, щоб закласти підвалини нової багатосторонності. Чому б не почати зі спільного дому? Зміна клімату сигналізує про необхідність політичних змін. Вийдімо з вузьких рамок партикуляризму і націоналізму, вони є шаблонами минулого. Приймімо альтернативне, спільне бачення», – закликає Папа, запевняючи підтримку в цьому з боку Католицької Церкви, зокрема, через освіту.

Конкретний знак надії

За словами Святішого Отця, потрібна «не часткова корекція курсу, а новий спосіб разом прямувати вперед». «Якщо на дорозі боротьби зі зміною клімату, яка була відкрита в Ріо-де-Жанейро в 1992 році, Паризька угода ознаменувала "новий початок", то тепер ми повинні перезапустити цей шлях», – наголошує він, підкреслюючи, що потрібно «дати конкретний знак надії». Він побажав, щоб ця конференція стала «поворотним моментом», показавши «чітку й відчутну політичну волю», що приведе до «рішучого пришвидшення енергетичного переходу» через такі форми, які будуть «ефективними, зобов’язуючими й легко перевірятимуться». Їхня ж реалізація повинна знати застосування у таких сферах, як «енергоефективність, відновлювальні джерела, відмова від викопного палива, навчання стилю життя, менш залежного від останніх».

«Будь ласка, прямуймо вперед, не повертаймося назад», – закликає Глава Католицької Церкви, звертаючи увагу на те, що різні угоди мали незначне втілення через відсутність належних механізмів контрою та покарання за недотримання. «Йдеться про те, щоб більше не відкладати на пізніше, про те, щоб втілювати, а не просто бажати, добро ваших дітей, ваших громадян, ваших країн, нашого світу. Будьте архітекторами політики, яка дає конкретні і узгоджені відповіді, демонструючи благородство займаної вами посади, гідність служіння, яке ви виконуєте. Тому що влада для того й існує, щоб служити. І немає сенсу сьогодні зберігати владу, яку завтра згадуватимуть через її нездатність втрутитися тоді, коли це було нагальним і необхідним», – заохочує Папа учасників кліматичної конференції, стверджуючи, що історія буде вдячною за це.

Залишити поділи позаду

Підсумовуючи, Наступник святого Петра побажав, щоби 2024 рік став поворотним, закріпивши це побажання спогадом про подію, що відбулася 1224 року, коли святий Франциск написав свою «Пісню створінь». Він зробив це після ночі, проведеної в полоні болю, вже повністю осліпнувши. «Після тієї ночі боротьби, піднесений духовним досвідом, він хотів прославити Всевишнього за ті створіння, яких він більше не міг бачити, але яких сприймав як братів і сестер, бо вони походили від одного Отця», – нагадав Папа, зазначивши, що незабаром святий додав рядок, в якому прославляв Бога за тих, хто прощає, щоб залагодити скандальну сварку між місцевим старостою та єпископом. «Також і я, що ношу ім'я Франциск, сердечним тоном молитви хочу сказати вам: залишмо позаду поділи і об'єднаймо зусилля! І, з Божою допомогою, вийдімо з ночі війн і екологічного спустошення, щоб перетворити наше спільне майбутнє у світлий світанок», – закликає Святіший Отець.