Папа: наука повинна "роззброїтися" та служити мирові
  • Суб, 10/09/2022 - 16:54

Зустрічаючись з членами Папської академії наук, Святіший Отець наголосив на потребі єдності у сфері науки, щоб спільно піклуватися за світ, у якому ми живемо.

З 8 по 10 вересня у Ватиканському палаці Пія IV відбувалося Пленарне засідання Папської академії наук на тему Фундаментальні науки для розвитку людини, миру та здоров'я планети. Папа Франциск 10 вересня прийняв на аудієнції його учасників. У своєму слові Святіший Отець розповів про орієнтири та критерії, які слід мати на увазі у дослідженнях людини та світу.

Церква, яка плекає науку

Говорячи про унікальність Папської академії Наук, Папа Франциск наголосив, що жодна інша релігійна інституція не має академії такого типу, додаючи, що багато релігійних лідерів виявляли зацікавленість у створенні чогось подібного. Роздумуючи над причиною чому Наступники апостола Петра бажали мати Папську академію наук, Святіший Отець зазначив: «Мені подобається трактувати цей вибір сьогодні в горизонті любові та піклування про спільний дім, у якому Бог нас поселив жити. Церква поділяє та підтримує захоплення науковими дослідженнями як вираження любові до істини, до пізнання світу, макрокосму та мікрокосму, життя в захоплюючій симфонії його форм», – вказав він.

Потреба орієнтирів у міждисциплінарних дослідженнях

Торкаючись теми пленарного засідання Папської академії наук, Папа Франциск зупинився на фундаментальній науці, яка пропонує нові знання про Землю, Всесвіт та місце в ньому людини. У цьому контексті він відзначив внесок міждисциплінарного підходу. «Цей зв’язний підхід дуже важливий, тому що в міру того, як досягнення науки посилюють наше зчудування красою та комплексністю природи, зростає потреба в міждисциплінарних дослідженнях, пов’язаних із філософськими рефлексіями, які призводять до нового синтезу. Це міждисциплінарне бачення, якщо воно також бере до уваги Об’явлення і теологію, може допомогти дати відповіді на остаточні питання людства, котрі також виникають у нових поколіннях, що іноді дезорієнтовані», – підкреслив Святіший Отець.

У взаємозв’язку наук необхідно завжди мати за орієнтир «потреби братерства, справедливості та миру», допомагаючи долати великі виклики, з якими стикається людство та довкілля, в якому воно живе. Ба більше, «Папська академія наук є унікальною за своєю структурою, складом і цілями, яка завжди спрямована на те, щоб ділитися благами науки і технологій з найбільшою кількістю людей, особливо з найбільш нужденними і знедоленим», – зазначив Папа Франциск, закликаючи Папську академію наук продовжувати поступ у цих завданнях, враховуючи зростаючі потреби.

Наука на служінні миру

Інше актуальне завдання у діяльності Академії, на думку Святішого Отця, полягає у побудові миру. «Після двох трагічних світових воєн здавалося, що світ навчився поступово рухатися до поваги прав людини, міжнародного права та різних форм співпраці. Але, на жаль, історія демонструє ознаки регресу», – зауважив папа Франциск, вказуючи, зокрема, на нові війни за домінування, які завдають ураження цивільним і спричиняють масові руйнування. «Я говорив, що це була третя світова війна “у фрагментах”, сьогодні, можливо ми можемо сказати, що вона “тотальна”, і загрози для людей та планети є дедалі більшими. Святий Іван Павло ІІ дякував Богові за те, що через заступництво Марії світ був збережений від ядерної війни. На жаль, ми повинні продовжувати молитися, щоб запобігти цій небезпеці, яка вже давно мала б бути відвернена», – зауважив Святіший Отець.

Папа закликав науковців мобілізувати всі знання, які базуються на науці й досвіді, щоб долати злидні, нові форми рабства та запобігати війнам, відкидаючи наукові дослідження, що в конкретних історичних обставинах неминуче використовуватимуться, щоб сіяти смерть. «Вчені всього світу можуть об’єднатися у спільній готовності роззброїти науку та сформувати силу для миру. В ім’я Бога, Який створив усіх людей для спільного призначення до щастя, ми покликані сьогодні свідчити нашу братерську сутність свободи, справедливості, діалогу, взаємної зустрічі, любові та миру, уникаючи підживлення ненависті, образи, розколу, насильства і війни. В ім’я Бога, який дарував нам планету, щоб ми її оберігали та розвивали, сьогодні ми покликані до екологічного навернення, щоб зберегти наш спільний дім і наше життя разом із життям майбутніх поколінь, замість того, щоб посилювати нерівність, експлуатацію та руйнування», – підкреслив Святіший Отець.

Шукання істини

На думку Папи Франциска, позитивні досягнення науки в XXI столітті значною мірою залежатимуть від здатності вчених шукати істину та застосовувати відкриття у спосіб, який прямує пліч-о-пліч з пошуком того, що є правильним, благородним, добрим і прекрасним. На завершення він заохотив членів Папської академії наук продовжувати свою працю заради правди, свободи та діалогу, справедливості та миру. «Сьогодні як ніколи раніше Католицька Церква є союзником науковців, які слідують цьому натхненню, і це також завдяки вам!» – зазначив Святіший Отець.