Папа: паломництво до катакомб дає зрозуміти суть християнської надії
  • Птн, 17/05/2024 - 15:33
Звертаючись до учасників Пленарної асамблеї Комісії сакральної археології, Папа Франциск зазначив, що катакомби «будуть одним з найбільш пріоритетних відвідуваних місць». Тому він позитивно висловився про збільшення кількості об’єктів, відкритих для відвідувачів. Паломництво до катакомб, за його словами, «нагадує нам, що всі ми є паломниками, які прямують до зустрічі з Богом».

У п’ятницю, 17 травня 2024 р., Папа Франциск прийняв на аудієнції учасників Пленарної асамблеї Папської комісії сакральної археології. Звертаючись до них з промовою, він вказав на важливе значення відзначення Днів катакомб, що був встановлений за ініціативою цієї комісії сім років тому. Під час цих днів проводяться пізнавальні майстер-класи, презентація різних катакомб як у телевізійних програмах, так і в соціальних мережах, вручення стипендій тощо. «Всі ці ініціативи сприяють поширенню знань про катакомби та їхньому відвідуванню на належному рівні», – наголосив Святіший Отець.

Катакомби і Ювілей

Центральною темою Пленарної асамблеї Папської комісії сакральної археології було приготування до відзначення Ювілейного року, бо катакомби, як зауважив Папа, «закономірно, будуть одним з найбільш пріоритетних відвідуваних місць». Він відмітив, що тема Ювілею «Паломники надії» знаходить виразний відгомін саме в катакомбах, де можна знайти «найдавніші християнські символи та зображення, які свідчать про християнську надію». «У катакомбах все говорить про надію: про життя після смерті, про звільнення від небезпек і від самої смерті через діяння Бога, який у Христі, доброму Пастирі, закликає нас до участі в блаженстві раю, зображеному у вигляді розкішних рослин, квітів, зелених лугів, павичів і голубів, овець, що пасуться... Все говорить про надію і життя!» – наголосив Святіший Отець.

Мандрівка, що допомагає пізнати значення християнської надії

Наступник святого Петра пригадав, що катакомби самі по собі є цвинтарями, а слово “цвинтар”, італійською “cimitero”, походить від грецького слова “κοιμητήριον” – “місце спочинку”. Тому катакомби «свідчать про християнське очікування і надію, віру у воскресіння Христа і воскресіння плоті». «Паломництво до катакомб, таким чином, відбувається як мандрівка, в якій можна пережити значення християнського очікування та надії; воно нагадує нам, що всі ми є паломниками, які прямують до нашої мети – до зустрічі з Богом, який у Воскреслому Христі кличе нас поділяти Його блаженство і Його мир», – сказав він.

Християнська надія і мученики

Далі Папа Франциск зауважив, що «християнську надію свідчать насамперед мученики», пам’ять про яких зберігають катакомби. Саме тому він дуже позитивно висловився про пропозицію Папської комісії сакральної археології про те, щоб «з нагоди Ювілею звернути більшу увагу на могили мучеників, пропонуючи їх паломникам як важливі місця для зупинок під час своїх паломницьких маршрутів». «Зупиняючись перед ними, – сказав Папа, – ми зустрічаємося віч-на-віч з мужнім прикладом цих християн, завжди актуальним, і запрошуємо до молитви за багатьох братів і сестер, які сьогодні зазнають переслідувань за віру в Христа».

Святіший Отець також високо оцінив рішення збільшити кількість доступних для паломників катакомбних об'єктів, «щоб більше паломників могли їх відвідувати і таким чином зміцнюватися у вірі та надії».

На завершення Папа Франциск подякував членам Папської комісії сакральної археології за їхнє служіння, що є «служінням памʼяті та майбутньому, корінню та євангелізації. Тому що послання катакомб промовляє до всіх, до паломників, а також до відвідувачів, далеких від досвіду віри».