Папа: провадити історичні дослідження, вільні від ідеології
  • Суб, 20/04/2024 - 15:16
Зустрічаючись із членами Папського комітету історичних наук з нагоди його пленарного засідання, Святіший Отець наголосив на діалозі та шанобливому ставленні до істини.

У суботу, 20 квітня 2024 р. Папа Франциск прийняв на аудієнції учасників пленарного засідання членів Папського комітету історичних наук, який відзначає цьогоріч 70-ліття від свого заснування. У своєму слові Святіший Отець відзначив, зокрема, міжнародний вимір і мультидисциплінарний характер Комітету.

Відкривати горизонти діалогу

Говорячи про відносини між Церквою та історією, Папа Франциск вказав на спільний пошук істини та спільне служіння істині, про що говорив святий Папа Павло VI. Він заохотив до підтримки підходу постійного й уважного слухання, уникаючи форм ментальної та інституційної закритості. «Зустрічаючись і співпрацюючи з дослідниками кожної культури і релігії, ви можете запропонувати конкретний внесок у діалог між Церквою і сучасним світом», – сказав Святіший Отець. Ба більше, цей стиль сприяє розвитку «культурної дипломатії», яка є необхідною сьогодні «в контексті небезпечного глобального конфлікту, який триває в різних фрагментах». «Тому я закликаю вас продовжувати справу історичних досліджень, відкриваючи горизонти діалогу, куди ви можете нести світло надії Євангелія, тієї надії, яка не засоромить (пор. Рим 5,5)», – зазначив Наступник апостола Петра.

 

Відкинути спокуси закритості

«Церква крокує в історії разом з людьми всіх часів і народів, вона не належить до якоїсь певної культури, але прагне оживити сумирним і відважним свідченням Євангелія серце кожної культури, щоб разом будувати цивілізацію зустрічі. Натомість спокуси індивідуалістичної самореферентності та ідеологічного утвердження власної точки зору підживлюють нецивілізованість конфронтації», – вів далі Святіший Отець, відзначаючи досвід Папського комітету в служінні єдності, яку нам показує Святий Дух у події П’ятидесятниці. За його словами, історичні дослідження повинні керуватися критеріями, вільними від ідеологій у шанобливому ставленні до істини.

На завершення Папа Франциск заохотив присутніх бути смиренними і досконалими посередниками між Христом і людством серед і для людей, як про це говорив Папа Павло VI про Церкву під час ІІ Ватиканського Собору. «Нехай Ваші історичні студії зроблять Вас майстрами в людяності та слугами людства», – побажав він.