«Позбавити свої кордони від християнства»: Азербайджан потрапив до списку найгірших гонителів християн
  • Срд, 08/11/2023 - 18:31

Переважно мусульманський Азербайджан потрапив в список найгірших країн через переслідування християн та його політику щодо сусідньої Вірменії.
Цього тижня  Міжнародний християнський концерн (ICC), який відстежує переслідування християн у всьому світі, опублікував звіт «Переслідувачі року» за 2023 рік.

Видання зараховує Азербайджан до 10 найбільш ворожих до віри націй. До списку увійшли Нігерія, Північна Корея, Індія, Іран, Китай, Пакистан, Еритрея, Алжир та Індонезія.

Затиснутий між Туреччиною та Іраном, Азербайджан десятиліттями вів війну з Вірменією через регіон Нагірного Карабаху, який складається з більшості на 98% християнського населення, більшість з яких вважають себе вірменами-апостолами, згідно з ICC.

Дві країни вступали в конфлікт щонайменше двічі за останнє століття, але після місячної блокади на початку цього року азербайджанські війська захопили Нагірний Карабах, відомий вірменам як Арцах, у вересні.

Регіон раніше контролювався етнічними вірменами як невизнана Республіка Арцах, де-факто незалежна держава, міжнародно визнана частиною Азербайджану.

Після шеститижневої війни з Вірменією у 2020 році Азербайджан відновив контроль над територіями навколо Нагірного Карабаху. Перемир’я, укладене за посередництва Росії, залишило регіон з’єднаним з Вірменією лише Лачинським коридором. Нагірний Карабах перебував у різному ступені блокади з грудня 2022 року і був повністю відрізаний від вірменських поставок у середині червня перед вересневим наступом.

«Кінцева гра Азербайджану зрозуміла: звільнити свої кордони від християнства або шляхом витіснення вірменського народу та його віри з Азербайджану, або знищення народу та історичних місць», — йдеться у звіті.

ICC наголошує на словах, використаних щодо вірмен президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим, який «використовує принизливу риторику, таку як варвари, щури та вандали, щоб описати та дегуманізувати вірменський народ».

У 2012 році Алієв написав у Twitter : «Наш головний ворог — вірменське лобі».

«Вірменія як країна не має жодної цінності, — написав він у Twitter, — це фактично колонія, форпост, керований з-за кордону, територія, штучно створена на стародавніх азербайджанських землях».

Попри давню спадщину Вірменії як першої християнської нації у світі, звіт вказує на те, що він назвав «погано поінформованим розумінням міжнародним співтовариством давньої культурної спадщини Вірменії».

Відео, які з’явилися про конфлікт 2020 року між двома країнами, показали, як азербайджанські сили «навмисно руйнують» християнські культурні пам’ятки, такі як багатовікові хачкари або хрести, і церкви, такі як собор Газанчецоц, одна з найбільших вірменських церков у світі. .

«Для більшості людей, які живуть у цьому регіоні, бути вірменином означає бути християнином», – йдеться у звіті. «Тому гоніння на вірмен і вірменських жителів НК є гоніннями на тіло Христове».

До вересневого вторгнення в регіоні проживало переважно християнське населення. Під час 24-годинного вересневого наступу в Азербайджані загинуло щонайменше 200 етнічних вірмен, у тому числі 10 мирних жителів. Понад 400 отримали поранення.

За оцінками офіційних осіб минулого місяця, понад 100 000 вірмен були примусово переселені з регіону.

Приблизно 32 000 переміщених осіб зайняли житло, запропоноване урядом Вірменії, а інші вирішили залишитися у друзів або родичів у Вірменії.

У жовтні прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян звинуватив Азербайджан в «етнічних чистках», попередивши, що «найближчими днями в Нагірному Карабасі не буде вірмен».

Ця перспектива викликала міжнародне занепокоєння з боку організацій усього політичного спектру, включаючи Національну раду церков (NCC), яка оприлюднила заяву, в якій підтвердила свою підтримку Вірменської православної церкви, однієї з 37 громад-членів NCC.

«Хоча геноцид, як правило, відбувається систематично протягом місяців і років, NCC вважає, що ми дійсно можемо бути свідками продовження геноциду проти вірменського народу, який ґрунтується на зверхності, як і в інших геноцидах, але замість того, щоб знищити злочинців у швидкому та організованому порядку. вбивств, розгортається протягом тривалого періоду в різнорідних актах етнічної чистки», – йдеться в заяві NCC.

«Оскільки ми з тривогою відзначили незаконну гуманітарну блокаду регіону та руйнування критично важливої ​​інфраструктури, а також спостерігаємо постійний потік біженців, що течуть єдиним географічним каналом до безпеки, чи не можемо ми припустити, що це насправді те, що є відбувається?”

У період між 1915 і 1923 роками приблизно 1,5 мільйона вірменських християн загинули після того, як їх вигнали з Османської імперії, тепер відомої як Туреччина. Туреччина заперечувала існування геноциду вірмен, і минуло понад 100 років, перш ніж масове вбивство було нарешті визнано геноцидом урядом США.