Глава УГКЦ: «Релігія в Україні не може бути приватною справою. Ми вже це пережили в Радянському Союзі»
  • Втр, 19/09/2017 - 11:49

Не можна релігійне життя обмежити до суто приватного вжитку. Ми вже це переживали в Радянському Союзі – державі, яка себе декларувала як атеїстична, хоча дозволяла в певних декларативних документах свободу релігії. Але насправді після падіння комунізму цей релігійний феномен просто вирвався назовні суспільства. Таку думку висловив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав під час міжнародної конференції «Роль релігії в європейській інтеграції – перспективи України та ЄС», яка відбувається в Києві 18-19 вересня 2017 року за сприяння Європарламенту.

Яке місце займає релігія у суспільному житті? На думку Предстоятеля Церкви, сам факт, що сьогодні Всеукраїнська рада Церков і релігійних організацій відіграє таку вагому роль у житті українського суспільства показує, що релігія, релігійне життя не є res privata (від лат. «приватна справа», – ред.), але релігія, релігійне життя є res publica («суспільна справа», – ред.).

«Це, можливо, – вважає Блаженніший Святослав, – одне з питань, над яким сьогодні дискутує європейська спільнота. Бо в декого існують ілюзії, якщо ми усунемо релігію із суспільного дискурсу, переведемо релігійне питання з суспільного в суто приватне життя, тоді релігія не буде причиною конфлікту. І такий процес усунення релігії з суспільного життя ми називаємо секуляризація. І ми тут в Україні дуже відчуваємо ці вітри секуляризації, які віють до нас, зокрема, з Західної Європи».

На його думку, тоді вся дискусія над місцем релігії у суспільстві переходить на іншу площину. «Ми вважаємо, – каже Глава УГКЦ, – що не можна релігійне життя обмежити до суто приватного вжитку… І сьогодні Церкви і релігійні організації відіграють велику роль в розбудові оновленої європейської України саме через те, що несуть певні цінності, які, на нашу думку, є цінностями європейськими».