При витоках Ювілею: звук Йовеля
  • Срд, 10/04/2024 - 13:12
Шофар, баранячий ріг, що використовується в єврейській традиції для сповіщення про початок певних священних свят, лежить в основі слова «ювілей». Звучання цього інструменту пов'язане з найважливішими епізодами історії спасіння: від жертвоприношення Авраама до проголошення Десяти Заповідей. Рабин Ді Сеньї: «Із Йовеля випливає соціальне послання про справедливість і рівність».
 

Paolo Ondarza - Ватикан

Слово «Ювілей» покликається на слух. Воно, насправді, є посиланням на характерний пронизливий звук баранячого або цапиного рогу – шофару, який у біблійній традиції знаменує початок деяких священних для юдаїзму свят, таких як Рош га-Шана, єврейський Новий рік, або Йом-Кіпур, День Спокути. Інструмент часто згадується в Торі, Талмуді та пізнішій рабинській літературі.

Віра Авраама

За традицією, у баранячий ріг сурмили на згадку про віру Авраама на горі Морія, коли патріарх не ухилився від жертвоприношення свого сина Ісаака. Баран, що застряг рогами в кущах, якого Авраам врешті-решт заколов на жертовнику, був знаком того, що Бог оцінив його слухняність.

Шабат тривалістю 12 місяців

Звук рогу в Біблії сповіщає про ще одну велику урочистість: Йовель. Це слово буквально означає «баран». Згідно з приписом, що міститься в 25-й главі Книги Левіт, кожні сім седмиць років, у п'ятдесятий рік, слід «сурмити голосно в труби», сповіщаючи про дванадцятимісячний «шабат», під час якого земля повинна була відпочивати, борги повинні були відпускатися, а майно поверталося до своїх первісних власників.

 

Звучання Шофару

Існує чотири характерні для шофара звучання: текія, довга, велична нота, нагадує про урочисте скликання; шеварім, що складається з трьох нот середньої довжини, схожий на звук плачу, нагадує про людську неміч і спонукає до роздумів над минулими вчинками; тʼруах, серія коротких, ламаних нот, нагадує про нагальну тривогу, що спонукає пробудитися від духовної сплячки. У свято Рош га-Шана ці три звуки поєднуються у текія ґедола, або «Велику текію», що означає заклик до тривалої переміни та спокути. Таким чином, шофар, який виготовляється за ручною технологією, що передбачає видалення внутрішньої частини баранячого рогу і подальше полірування, є пересторогою, щоб замислитися над своїм життям, прогнути вдосконалення.

Рік Господньої благодаті

Практика ювілею для Ізраїля завжди була пов'язана з приходом Месії, який, згідно з пророцтвами, приходить, щоб відкрити рік Господньої благодаті. «Для того, щоб Ювілей міг бути практикований, передбачається, що весь єврейський народ повинен проживати в землі Ізраїлю», – пояснює для Vatican News Головний рабин єврейської громади Риму Ріккардо Шемуель Ді Сеньї. «Ця ситуація була перервана під час першого вигнання ассирійцями, так що вже за сім століть до християнської ери практика Ювілею була перервана». Вавилонський полон єрусалимських євреїв за часів Навуходоносора ІІ описаний у Книзі Царств, а також у Другій Книзі Хронік або у пророків, таких як Ездра, Неємія, чи у Псалмах, які прямо на нього посилаються.

Проголошення Декалогу

«Італійське слово giubileo (ювілей), – пояснює рабин, – походить через різні трансформації в латинській мові від єврейського yōbēl. Ми зустрічаємо це слово, наприклад, коли відбувається проголошення Декалогу». «Коли засурмить ріг, тоді тільки вони зможуть зійти на гору», – читаємо у книзі Виходу. «Йовель тісно пов'язаний зі звуком, який у далекій давнині був офіційним сигналом, що сповіщав: о цій порі починається ювілейний рік», – зазначає він.

Звільнення рабів і відновлення власності

З Йовелем пов'язані два юридичні аспекти: перший – це звільнення рабів. Припис у Книзі Левит велить: «Коли брат твій зубожіє в тебе й продасться тобі, ти не присилуєш його до невільничої праці; нехай буде при тобі як наймит, як комірник, і нехай служить тобі до ювілейного року, а тоді нехай відійде від тебе на волю, сам він і його діти, і нехай повертається до своєї родини, нехай повернеться й до посілости батьків своїх. Бо вони мої слуги, що їх я вивів із Єгипетської землі; їх не можна продавати, як запродуують невільників».

Другий аспект стосується «обнуління власності на землю»: «У цей рік ювілею кожен повернеться до своєї посілості». «Йдеться про біблійну систему, згідно з якою, – пояснює Ді Сеньї, – коли ізраїльтяни прибули до Обітованої Землі, земля була поділена між племенами, а всередині племен – між різними сім'ями, так що кожна сім'я мала свій шматок землі. Могло статися так, що в залежності від розвитку часу, економіки, хтось втрачав все, хтось накопичував майно. Ювілей означав обнуління всього, тобто кожен повертався до свого первісного володіння».

Розпочати наново з однаковими можливостями

«Послання, яке випливає з Ювілею, є надзвичайно важливими. Це послання про можливість, яка дана кожному, будувати гідне існування, маючи мінімум землі. У давнину, – зауважує Головний Рабин Риму, – земля, сільське господарство, були основним джерелом прожитку. Тому кожен повинен був мати свою частку для існування. І якщо з роками хтось розбагатів, а хтось зубожів, то Ювілей слугував для того, щоб наново переустановити все, щоб усі знову починали з такими самими можливостями».

Соціальне послання Йовеля

А ще є послання, яке так чи інакше пов'язане з сьогоденням, з питаннями соціальної справедливості та захисту створіння, хранителями якого є чоловік і жінка. «Земля не належить нам. Земля дана нам як дар. Земля належить Господеві, Який вирішує, як її давати, скільки давати, але передусім Він дає її справедливо. Якщо серед людей трапляється беззаконня, то це беззаконня, – підсумовує Ріккардо Ді Сеньї, – необхідно систематично і періодично виправляти. Це дуже важливе соціальне послання. Важко перекласти його на сучасну економічну ситуацію, але принцип, що кожен має шанс почати на рівних, є фундаментальним для встановлення справедливості та рівності в суспільних стосунках».